Skip to content
Ako vybieliť zažltnuté zuby?

Ako vybieliť zažltnuté zuby? 

V tomto článku preberieme príčiny žltých zubov - od sladkého občerstvenia až po fajčenie. Povieme vám tiež o tom, ako udržať zuby biele so zubnou pastou White Now.

Žlté zuby dokážu pokaziť dojem aj z toho najkrajšieho úsmevu. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo presne vaše zuby žltnú?

Udržiavanie bezchybného a bieleho úsmevu je jednoduché, akonáhle viete ako. Čítajte teda ďalej a zistite viac o príčinách sfarbenia zubov a o tom, ako sa mu brániť.

Čo spôsobuje zažltnuté zuby?

Hoci jedlo a nápoje môžu časom zafarbiť vaše zuby, najpriamejšou príčinou zažltnutých zubov je stenčujúca sa vrstva skloviny. Zubná sklovina je tá tvrdá biela hmota, ktorá tvorí povrch vašich zubov. Pod touto vrstvou je hmota zvaná dentín, ktorá má v skutočnosti svetlohnedú farbu.

Úbytok zubnej skloviny a žlté zuby

Keď sa vaša zubná sklovina začne stenčovať, dentín pod ňou začne byť viac viditeľný a vaše zuby kvôli tomu začnú vyzerať žlto. Sklovina väčšiny ľudí sa stenčuje s postupom veku, ale kyseliny z jedál a nápojov môžu spôsobiť predčasné oslabenie skloviny a spôsobiť zožltnutie vašich zubov.

Žlté zuby a tabak

Zlozvyky, ako fajčenie, majú tiež negatívny vplyv na farbu vašich zubov. Cigarety a tabak obsahujú decht a nikotín, ktoré sfarbujú zuby a môžu viesť k hromadeniu zubného povlaku a k tvorbe zubného kameňa.

Zubný povlak a kameň útočia na ďasná a poškodzujú ďalšie časti vašich úst. Potenciálne môžu viesť aj k vypadnutiu zubu alebo ochoreniu ďasien. Najbežnejším znakom hromadenia zubného kameňa je žltkasté alebo hnedé sfarbenie zubov a ďasien.

Žlté zuby a sfarbenie od jedla

Jedlá a nápoje tmavej farby môžu tiež zafarbiť povrch vašich zubov. Medzi jedlá spôsobujúce sfarbenie patria:

  • Čaj
  • Káva
  • Kolové nápoje
  • Červené víno
  • Tmavé bobule, ako čučoriedky a černice
  • Červená repa

Našťastie, tieto škvrny môžu byť odstránené správnym pravidelným čistením zubov kefkou a zubnou niťou.

Ako predísť zažltnutiu zubov?

Zažltnutiu zubov môžete predísť tým, že sa budete vyhýbať sladkým jedlám a kyslým nápojom, akými sú sladené nealkoholické nápoje a víno. Kyseliny z týchto jedál môžu oslabiť vašu zubnú sklovinu, zatiaľ čo pitie mlieka a čistej vody po jedle tomu pomáha zabrániť.

Iný spôsob, ako predísť zažltnutiu zubov je obmedziť maškrtenie medzi jedlami. Tým umožníte slinám prirodzene zriediť niektoré z kyselín nachádzajúcich sa vo vašich ústach.

Najlepším spôsobom, ako predísť alebo zbaviť sa zažltnutia zubov, je čistiť si ich dvakrát denne dobrou zubnou pastou. Pre okamžite belšie zuby odporúčame používať zubnú pastu White Now Gold. Obsahuje trojnásobok technológie modrého svetla než Signal White Now.

Teraz, keď viete, čo spôsobuje žlté zuby, malo by byť oveľa jednoduchšie mať zuby vždy čisté. Stačí, ak si zapamätáte, že máte dávať pozor na to, čo jete, zbaviť sa zlozvykov a čistiť si zuby dvakrát denne zubnou pastou White Now Gold.

 

RÝCHLY TIP 

Buďte opatrní pri používaní sódy bikarbóny, keďže zuby obrusuje a pri dlhodobom používaní môže prispieť k poškodeniu zubnej skloviny.

 

Vaše otázky na zubnú starostlivosť 

Nájdite užitočné odpovede na vaše otázky ohľadom zubnej starostlivosti v našom radcovi, vytvorenom značkou Signal, rodinným expertom na zuby.

ČÍTAŤ ĎALŠIE ČLÁNKY