Skip to content
Ako sa starať o krvácajúce ďasná

Ako sa starať o krvácajúce ďasná 

Ak máte vy alebo vaši rodinní príslušníci po čistení zubov alebo použití zubnej nite krvácajúce ďasná, je nevyhnutné, aby ste s tým niečo urobili. Krvácajúce ďasná sa nezdajú byť ničím závažným, najmä ak ich nesprevádza bolesť, sú ale jasným znakom ochorenia ďasien. Bez starostlivosti sa z ochorenia ďasien môže stať vážny problém. Nemajte však obavy, ošetrenie a liečba je jednoduchšia, ak sa do nej pustíte včas. Predovšetkým si dávajte pozor, aby ste zachytili symptómy čo najskôr a pridajte do svojej každodennej starostlivosti o zuby zopár jednoduchých krokov.

Aké sú znaky a symptómy ochorenia ďasien?

  • Zapálené ďasná
  • Krvácajúce ďasná
  • Ustupujúce ďasná
  • Zápach z úst
  • Kývajúce sa zuby

Ak máte niektorý z týchto symptómov, mali by ste si dohodnúť kontrolu u svojho zubára. A dovtedy môžete toho urobiť veľa sami, čo sa týka starostlivosti o vaše podráždené ďasná.

Zlepšite svoju pravidelnú starostlivosť o zuby

Ochorenie ďasien je spôsobené predovšetkým nedostatočným čistením kefkou a zubnou niťou. Ak ste v poslednom čase boli pri čistení trochu uponáhľaní, je načase spraviť zopár zmien. Čistite si zuby aspoň dvakrát denne mäkkou zubnou kefkou alebo zubnou kefkou, ktorú vám odporučí váš zubár.

Môžete tiež vyskúšať zubné pasty a kefky Signal, ktoré sú navrhnuté na prevenciu ochorení ďasien. Zubná kefka Signal Super Clean má štetiny v tvare V, ktoré čistia do hĺbky a dočiahnu medzi zuby, navyše má aj čistič jazyka, ktorý pomáha znižovať výskyt povlaku tým, že odstraňuje baktérie. Zubná pasta Signal Expert Protection využíva silu tisícok čistiacich mikrogranúl, ktoré umožňujú čistenie medzi zubmi a k tomu obsahuje zinok, ktorý je účinnou antibakteriálnou zložkou brániacou hromadeniu povlaku.

Keďže jedlo často uviazne medzi zubami, je dôležité používať zubnú niť aspoň raz denne. Dbajte na to, aby ste sa niťou dostali priamo medzi ďasno a každý jeden zub.

Zdravá strava pre zdravé ďasná

Vaša strava má na zdravie vašich ďasien väčší vplyv, než sa zdá. Nejde len o jedlá plné cukru, na ktoré by ste si mali dávať pozor. Akékoľvek jedlá s nízkym obsahom živín, ako napríklad vysokospracovaný biely chlieb, sú pre vaše ďasná nezdravé. Na druhej strane, jedlá bohaté na živiny, ako napríklad zelenina a nespracované potraviny vyživujú vaše ďasná, čím im pomáhajú ostať odolné a zdravé. Zinok, ktorý je tiež aktívnou zložkou v našich zubných pastách, je zásadný pre tvorbu kostí a tkanív. Snažte sa teda pridať do svojho jedálnička viac jedál s vysokým obsahom zinku - napríklad špenát, fazuľu alebo cícer.

Skoncujte s fajčením

Určite už viete, že fajčenie škodí vašim pľúcam, ale vedeli ste, že je tiež škodlivé pre ďasná? Vedci zistili, že fajčenie bráni vašim ďasnám v získavaní dôležitých živín, čím ich robí náchylnejšími k zápalom, ktoré vedú k ochoreniu ďasien.
Chápeme, že je ťažké prestať fajčiť, ale je to jednou z najlepších vecí, ktoré pre svoje zdravie môžete urobiť- vrátane zdravia vašich ďasien.

Počúvajte svoju zubnú kefku. Ak si všimnete krvácanie, pustite sa do zmien v starostlivosti o zuby - používajte kefku, zubnú niť, vyplachujte a opakujte dokola pre zdravšie, sebavedomejšie úsmevy.

 

RÝCHLY TIP

Jedlá s vysokým obsahom zinku, ako sú špenát, cícer či fazuľa, zlepšujú zdravie vašich zubov a ďasien, keďže zinok je zásadný pre tvorbu tkanív a kostí.

 

Vaše otázky na zubnú starostlivosť 

Nájdite užitočné odpovede na vaše otázky ohľadom zubnej starostlivosti v našom radcovi, vytvorenom značkou Signal, rodinným expertom na zuby.

ČÍTAŤ ĎALŠIE ČLÁNKY