Skip to content
Príčiny a liečenie zubných kazov u detí

Príčiny a liečenie zubných kazov u detí

Každý rodič si želá, aby jeho deti mali silné a zdravé zuby. Deti však majú častejšie zubné kazy, pretože sklovina na mliečnych zuboch je slabšia ako sklovina dospelých zubov.

Ako kazy vznikajú a čo môžete urobiť pre ochranu zubov svojich detí sa dozviete tu.

Čo spôsobuje zubné kazy?

V ústach vášho dieťaťa sa prirodzene zhromažďujú baktérie, ktoré vytvárajú lepkavú látku nazývanú zubný povlak. Tento povlak pokryje zuby a ako vaše dieťa je, baktérie v povlaku vytvárajú kyselinu. Táto kyselina oslabuje zubnú sklovinu, čím vznikajú kazy.

Aké sú symptómy?

Ak má vaše dieťa citlivé zuby, bolesti alebo dlhodobo zápach z úst, dôvodom môže byť zubný kaz. Niekedy ho môžete vidieť voľným okom, či už ako kriedovobielu škvrnu alebo tmavý fľak na zube. V každom prípade, mali by ste sa poradiť so svojím zubárom.

Čo so zubnými kazmi?

Ak má vaše dieťa zubný kaz, váš zubár naň môže použiť fluoridový gél alebo náter, aby miesto utesnil. Ak je kaz hlboký, môže odstrániť kaz a použiť plombu alebo pristúpiť k extrakcii.

Prevencia zubných kazov u detí

Najlepším prístupom je kombinácia dobrej zubnej hygieny a stravovania. Keďže baktérie v povlaku sa živia jedlom a nápojmi s obsahom cukru a škrobov, snažte sa ich v strave vášho dieťaťa obmedziť. Nestačí sa len zbaviť ,,toho zlého": pridanie jedla bohatého na živiny, ako sú napríklad zelenina a ovocie, mineralizuje sliny vášho dieťaťa, a to pomáha zvrátiť poškodenie spôsobené povlakom.

Spravte z dobrej zubnej hygieny samozrejmosť

Správna zubná hygiena je zásadná. Napriek rozšíreným poverám pravdou je, že mliečne zuby majú vplyv na to, aké zdravé budú zuby v dospelosti. Baktérie sa môžu preniesť na stoličky, ktoré rastú pod mliečnymi zubami a môžu sa preniesť na dieťa aj od rodiča. Preto musíte čistiť zuby svojho dieťaťa odo dňa, keď mu narastie prvý zúbok, a až si dokážu čistiť zuby samé, musíte na nich pritom dohliadať až do veku približne 7 rokov.

Uistite sa, že deti:

  • Pijú dostatok vody po každom jedle
  • Čistia si zuby dvakrát denne počas aspoň dvoch minút
  • Čistia si plochu každého zubu zubnou kefkou, ktorá sa im pohodlne zmestí do úst. Detské zubné kefky Signal sú navrhnuté špeciálne pre deti. Kefky by ste mali meniť každé dva až tri mesiace
  • Používajú fluoridovú zubnú pastu (pre deti staršie ako dva roky). Signal Kids ponúka rad fluoridových zubných pást pre deti, ktoré pomáhajú predchádzať zubným kazom
  • Deti sa zvyknú vyhýbať používaniu zubnej nite, ale je dôležité, aby ju používali každý deň na predchádzanie tvorbe povlaku medzi zubami

Ak sa vám podarí naučiť deti správnym návykom pri čistení zubov, dokážu sa dobre postarať o svoje zuby a ďasná. Predídu tým zubnému kazu už v útlom veku a budú si môcť užívať zdravšie a šťastnejšie úsmevy po celé roky.

  1. Oslabenie zubnej skloviny
  2. Oslabenie dentínu
  3. Poškodenie zubnej drene
  4. Zapálená zubná dreň

RÝCHLY TIP

Napriek rozšíreným poverám pravdou je, že mliečne zuby majú vplyv na to, aké zdravé budú zuby dieťaťa v dospelosti. Postarajte sa o to, aby získali správne návyky starostlivosti o zdravie svojich zubov už v útlom veku. 

 

Vaše otázky na zubnú starostlivosť

Nájdite užitočné odpovede na vaše otázky ohľadom zubnej starostlivosti v našom radcovi, vytvorenom značkou Signal, rodinným expertom na zuby.

ČÍTAŤ ĎALŠIE ČLÁNKY