Skip to content
Ako predchádzať zubným kazom

Ako predchádzať zubným kazom 

Každý z nás sa chce vyhnúť zubným kazom, pretože môžu spôsobovať bolesť, zápach z úst a viesť až k vypadnutiu zubu. Napriek tomu sú zubné kazy veľmi bežným ochorením. A hoci väčšinou sa týkajú detí a mladých ľudí, ľahko vás môžu postihnúť v každom veku.

Poďme sa pozrieť na príčiny vzniku zubného kazu a potom sa môžeme pustiť do krokov, ktorými kazom môžeme predchádzať.

Čo je zubný kaz a ako vzniká?

Zubný kaz je postupný proces, ktorý bez ošetrenia vyústi do vzniku diery v zube. Baktérie vo vašich ústach sa hromadia a vytvárajú lepkavú látku nazývanú zubný povlak. Zakaždým, keď jete alebo pijete niečo obsahujúce cukry alebo škroby, povlak sa stáva lepkavejším a ak s ním nič nerobíte, môže stvrdnúť a premeniť sa na zubný kameň. Baktérie v povlaku, aj v kameni, vytvárajú kyseliny, ktoré môžu demineralizovať tvrdú vonkajšiu sklovinu vašich zubov, a to môže viesť k vytvoreniu mäkkého miesta alebo diery v zube, ktoré sa volá zubný kaz.

Ak sa táto diera prehĺbi, môže preniknúť až do mäkkej vnútornej vrstvy zubu a ak prenikne ešte hlbšie, môže dosiahnuť až do zubnej drene. Tento akútny typ zubného kazu dokáže byť veľmi bolestivý a spôsobiť vypadnutie zubu.

Aké sú symptómy zubného kazu?

Kazy sú niekedy viditeľné a vyzerajú ako čierne alebo hnedé škvrny, ale často sa dajú spozorovať iba na röntgenových snímkach, preto je dôležité, aby ste nevynechávali pravidelné prehliadky u svojho zubára. Symptómy, ktoré môžu naznačovať, že máte pokazené zuby zahŕňajú:

 • Dlhodobý zápach z úst alebo zlá chuť v ústach
 • Citlivosť
 • Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri vystavení horúcim, studeným alebo sladkým jedlám a nápojom
 • Kriedovobiela škvrna na zube

Ošetrenie zubných kazov

Podľa toho, aký vážny je váš kaz, zubár môže urobiť nasledovné kroky:

 • Naniesť fluoridový gél alebo náter, toto ale pomôže iba ako preventívny krok, alebo ak je kaz stále veľmi malý
 • Nahradiť miesto s kazom plombou, či korunkou, podľa rozsahu kazu
 • Ošetriť koreňový kanálik, ak je poškodený nerv v zube. To znamená odstránenie baktérií z koreňa, vydezinfikovanie a výplň, a v prípade potreby aplikáciu korunky

Ako predísť zubným kazom

Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom, ako predchádzať zubným kazom je zabránenie hromadenia zubného povlaku. Keďže povlak sa tvorí neustále, je dôležité čistiť ho každý deň. Je to dôvod, prečo je dôležité dodržiavať striktnú a pravidelnú starostlivosť o zdravie svojich zubov:

 • Obmedzte sladké nápoje a jedlá obsahujúce škroby
 • Zvážte pečatenie stoličiek (ochranný náter nanášaný na žuvacie plochy stoličiek)
 • Čistite si zuby aspoň dvakrát denne, vždy aspoň dve minúty
 • Používajte zubnú pastu Signal obsahujúcu fluorid, ktorá je špeciálne navrhnutá na odstraňovanie povlaku a predchádzanie zubným kazom
 • Používajte zubnú niť aspoň raz za deň. Je veľmi dôležitá pre čistenie ťažko dostupných miest medzi zubami, kde sa zachytávajú kúsky jedla a hromadia baktérie
 • A na záver, vyplachujte ústa fluoridovou ústnou vodou Signal Complete

Spolu s pravidelnými prehliadkami u zubára dokážu tieto návyky výrazne prispieť k tomu, aby boli vaše zuby zdravé, silné a bez kazov.

 

RÝCHLY TIP 

Zubné kazy sú často viditeľné len na röntgenových snímkach, preto nevynechávajte pravidelné prehliadky u svojho zubára.

 

Vaše otázky na zubnú starostlivosť 

Nájdite užitočné odpovede na vaše otázky ohľadom zubnej starostlivosti v našom radcovi, vytvorenom značkou Signal, rodinným expertom na zuby.

ČÍTAŤ ĎALŠIE ČLÁNKY