Skip to content
Ako si správne čistiť zuby

Ako si správne čistiť zuby

Väčšina ľudí vie, ako si majú čistiť zuby - ale vedeli ste, že vyčistiť si ich dôkladne je vlastne umením? V tomto návode vám predstavíme základné pravidlá a vysvetlíme, ako môžete svoju techniku zdokonaliť, aby ste mali čistejšie a zdravšie zuby.

Základy čistenia zubov

Kedy je ten správny čas čistiť si zuby? Aspoň dvakrát denne, po raňajkách a predtým, ako si ľahnete do postele. Zuby si môžete čistiť aj po obede alebo iných jedlách. Len pamätajte na to, že musíte počkať aspoň 30 minút po kyslom jedle a nápojoch, ako sú citrusové plody, víno alebo ovocné džúsy. Ak si zuby po nich umyjete príliš skoro, v dobe, keď kyseliny ešte stále môžu napádať vašu zubnú sklovinu a zuby sú exponované, riskujete, že si ich poškodíte. Chápeme, že nie vždy je možné tak dlho čakať, preto pre vás máme malý trik: vypláchnite si ústa 2-krát vodou, čím zmiernite účinok kyselín.

Čím čistiť? Manuálnou alebo elektrickou zubnou kefkou. Uistite sa, že sa vám hlavica kefky pohodlne zmestí do úst a dosiahne na všetky miesta. Signal ponúka celý rad zubných kefiek, takže si môžete vybrať tú, ktorá vám ideálne sadne.

Ako dlho čistiť? Aspoň dve minúty, hoci veľa zubárov odporúča čistiť si zuby tri minúty, predovšetkým, ak používate manuálnu zubnú kefku.

Zdokonaľte svoju techniku

Aj keď ste presvedčení, že viete, ako si správne čistiť zuby, možno zistíte, že je stále čo zlepšovať:

Čistenie manuálnou zubnou kefkou

  • Priložte kefku k ďasnám pod 45 stupňovým uhlom
  • Hýbte kefkou tam a späť jemnými, krátkymi ťahmi
  • Použite koniec kefky na čistenie vnútorných plôch predných zubov ťahmi hore a dole
  • Jemne kefkou očistite jazyk, aby ste odstránili baktérie a mali svieži dych

Čistenie elektrickou zubnou kefkou

Niektorí ľudia uprednostňujú elektrické zubné kefky. Tie môžu byť dobrým riešením aj pre deti, ktoré si nerady čistia zuby. Na druhej strane, manuálne kefky pre deti predstavujú dobrý spôsob, ako ich naučiť správne si čistiť zuby už od najútlejšieho veku.

  • Priložte kefku k ďasnám pod 45 stupňovým uhlom a zapnite ju
  • Prechádzajte kefkou jemne od zubu k zubu, pričom nezabudnite pokryť každú plochu
  • Jemne kefkou očistite jazyk, presne ako by ste to robili s manuálnou kefkou.

Nezabudnite na zubnú niť

Ani tá najlepšia technika čistenia zubov kefkou nevyčistí miesta medzi vašimi zubami. Preto je dôležité používať zubnú niť. Používajte ju aspoň raz za deň, aby ste sa zbavili kúskov jedla medzi zubami a vznikajúceho povlaku. Ako na to:

  • Omotajte si konce kusu zubnej nite okolo prostredníkov na každej ruke tak, aby ste medzi nimi mali 3 až 5 centimetrov nite
  • Niť veďte pomedzi zuby, pričom dbajte na to, aby ste jemnými trecími pohybmi vyčistili aj miesto pod líniou ďasna.

Extra sviežosť po vypláchnutí

Na vyplachovanie po čistení zubov a použití zubnej nite použite ústnu vodu. Tá od značky Signal zanechá vo vašich ústach sviežosť, ktorá vydrží dlhšie. Kloktajte malým množstvom ústnej vody a potom ju vypľujte.

Dodržiavajte tieto jednoduché rady pre správne čistenie zubov a vaše zuby a ďasná budú čistejšie, sviežejšie a zdravšie. A nezabudnite počas čistenia zubov zatvoriť vodovodný kohútik - môžete tým zakaždým ušetriť až 6 litrov vody.

RÝCHLY TIP

Po jedení kyslého jedla počkajte aspoň pol hodiny predtým, ako si budete čistiť zuby.

 

Vaše otázky na zubnú starostlivosť

Nájdite užitočné odpovede na vaše otázky ohľadom zubnej starostlivosti v našom radcovi, vytvorenom značkou Signal, rodinným expertom na zuby.

ČÍTAŤ ĎALŠIE ČLÁNKY