Skip to content
Recycled tubes

Misia Planéta

people holding the planet earth

Unilever – záväzky

Nám v spoločnosti Unilever záleží na našej planéte. Preto sme si dali prísne záväzky vzhľadom na používanie plastov. Do roku 20251 sa zaväzujeme:

  • vyrábať len recyklovateľné, opakovane použiteľné alebo kompostovateľné plastové obaly,
  • o celú jednu tretinu znížiť v našich obaloch používanie plastu z prvovýroby,
  • s cieľom zlepšiť recyklačnú infraštruktúru spolupracovať s vládami, mimovládnymi organizáciami a miestnymi komunitami.

To je však len začiatok našej cesty – pracujeme na ďalšom znižovaní nášho vplyvu na životné prostredie.

Súčasná situácia v Slovenskej republike

Momentálne sa v Slovenskej republike vyhodia milióny túb od zubných pást. Dochádza k tomu, bohužiaľ, pre to, že doteraz sa tuby nevyrábali z recyklovateľných materiálov.

Ako líder v oblasti produktov pre dentálnu hygienu v SR sme si uvedomili, že je na čase s tým niečo urobiť. Chceme mať dlhodobý vplyv na našu spoločnosť aj životné prostredie, ktoré raz odovzdáme ďalším generáciám.

pile of toothpaste tubes
Prodent tube

Naše riešenie: nová recyklovateľná tuba

Závažnosť problémov, ktorým životné prostredie čelí, nás prinútila prehodnotiť postoj k materiálom použitým v tubách na naše zubné pasty. Vyvinuli sme preto recyklovateľnú tubu Signal White Now Detox, ktorú sme uviedli na trh v roku 2020. Tuba je úplne recyklovateľná za podmienky existencie na to určeného lokálneho recyklačného zariadenia.

V prípade ostatných sortimentov našich výrobkov uvedieme túto tubu na trh do roku 2025.

hand holding toothpaste tube

Prečo sa o svoju technológiu delíme s konkurentmi?

Tým, že sa delíme o svoju technológiu, chceme odštartovať prechod na recyklovateľné tuby zubných pást v globálnom meradle. Naším hlavným cieľom je, aby sa na celom svete dali recyklovať úplne všetky tuby používané na balenie produktov, a teda nielen tuby na zubné pasty.

tube in recycling bin

Ako môžem tento typ tuby recyklovať?

Jednoducho z nej vytlačíte toľko zubnej pasty, koľko dokážete, viečko naskrutkujete späť na tubu a hodíte ju do recyklačného koša na plasty. Tuby sa teraz vyrábajú z polyetylénového plastu (HDPE) s vysokou hustotou. Ide o rovnaký materiál, aký sa používa na výrobu väčšiny fliaš od šampónov, pracích prostriedkov alebo pleťových produktov, a keď doslúžia, čaká ich bežný proces recyklácie plastov za podmienky existencie na to určeného lokálneho recyklačného zariadenia.

toothpaste tubes

Z čoho sa táto tuba vyrába?

Vnútornú hliníkovú bariérovú vrstvu (ABL), ktorá sa obvykle používa v lamináte tuby, sme nahradili recyklovateľnou alternatívou z plastu (PBL). Samozrejme to nemá vplyv na kvalitu ani bezpečnosť produktu.

V novej tube sme použili laminát, ktorý je tenší (alebo v prípade väčších túb rovnako silný) v porovnaní s predchádzajúcimi typmi túb. Náš prechod na recyklovateľné plasty teda znamená, že v konečnom dôsledku používame menej plastov, pričom tuby sú navyše mäkšie a pasta sa z nich ľahšie vytláča.

Prodent tube

Ktorý produkt značky Signal sa dá recyklovať?

Všetky zubné pasty radu Signal White Now Detox sa dajú recyklovať za podmienky existencie na to určeného lokálneho recyklačného zariadenia. V priebehu roka 2022 prejdeme na plne recyklovateľné obaly aj v prípade pást radu Signal Nature Elements. Do roku 2025 bude každá z našich túb Signal recyklovateľná. A, samozrejme, všetky naše fľaše na ústnu vodu sa už takisto dajú recyklovať.

Source: Nielsen Toothpaste Volumes MAT, február 2021

People recycling

Do roku 2025 výrazne obmedzíme používanie plastov z prvovýroby

V značke Signal sme odhodlaní znížiť v našich obaloch množstvo nového plastu z prvovýroby. Od roku 2020 sa naše fľaše na ústnu vodu vyrábajú zo 100 % recyklovaného plastu. A teraz sme aj v tubách začali nahrádzať nové plasty tými recyklovanými. Pokiaľ na povrchu tuby uvidíte malé biele škvrny, môžete si byť istí, že to má dobrý dôvod – je to totiž dôkaz, že tuba obsahuje recyklovaný plast. Náš tím odborníkov na výskum a vývoj skúma spôsoby, ako by sa v našich tubách dalo v budúcnosti nahradiť viac pôvodných plastov tými recyklovanými.

Pustili sme sa aj do odstraňovania plastových „okienok“ z papierových škatuliek White Now, čím znížime množstvo použitých plastov pri výrobe a škatuľky tak navyše budú jednoduchšie recyklovateľné. Prvá pasta Signal White Now Sensitive v celopapierovej škatuľke bola na náš trh uvedená už na konci roka 2021 a ďalšie budú čoskoro nasledovať.

Toto je len začiatok našej cesty k čistejšiemu svetu pre budúce generácie. Vieme, že toho musíme urobiť ešte veľa. Naším plánom je, aby všetky naše tuby boli recyklovateľné, ale takisto vyrobené z recyklovaného plastu. To nám v rámci našej misie pomôže znížiť používanie pôvodného plastu o tretinu a takisto vyrábať len recyklovateľné, opakovane použiteľné alebo kompostovateľné plastové obaly a zozbierať do konca roka 2025 viac plastov ako predáme.

Ďalšie otázky?

Zaviazali sme sa, že do roku 2025 budú recyklovateľné všetky naše tuby. Prejsť na ne však nejaký čas trvá, a preto niektoré z našich túb zatiaľ ešte nie sú recyklovateľné. Robíme však všetko, čo je v našich silách, aby sme tento prechod čo najviac urýchlili.

Pre ich tvar a veľkosť bola recyklácia túb od zubných pást vždy zložitá. Tuba obvykle obsahuje hliníkovú vrstvu, ktorá chráni samotný produkt, ale práve táto časť obalu bola dôvodom, prečo nebolo možné tuby bežne recyklovať.

Sme však hrdí na to, že po štyroch rokoch výskumu a vývoja sme mohli uviesť na trh našu prvú recyklovateľnú tubu, ktorá sa dá recyklovať ako ostatné plasty a ktorá zároveň nemá žiadny vplyv na kvalitu alebo účinky zubnej pasty.

Recyklovateľný plast sa používa a následne aj likviduje zodpovedným spôsobom, navyše stále ide o cenný materiál, ktorý má dôležitú úlohu – udržovať kvalitu produktu a umožniť jeho jednoduché použitie.

Naše recyklovateľné tuby sú vyrobené z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE). Ide o jeden z najjednoduchšie recyklovateľných plastov na trhu. Môže sa spracovať a znovu použiť v mnohých ďalších produktoch a obaloch.

To znamená, že toto je len začiatok našej cesty k tomu, aby bol svet v budúcnosti čistejší. Vieme, že toho ešte musíme urobiť veľa, a náš tím neustále pracuje na spôsoboch, ako znížiť náš vplyv na životné prostredie.

Nie, pokiaľ ide o chuť, vôňu a kvalitu našich zubných pást, nerobili sme žiadne kompromisy. Jediná výrazná zmena prebehla pri našej tube ako takej – jej materiál je mäkší a hladší.

Recyklovaný plast použitý v našich fľašiach na ústnu vodu alebo v tubách na zubné pasty sa najskôr používal na balenie potravín (plast z fliaš na mlieko a džúsy ide väčšinou na výrobu túb a tie od nápojov sa zase premenia na fľaše na ústnu vodu). Tento plast sa potom zbiera, triedi, čistí a spracováva, aby sa dal znovu bezpečne použiť v nových obaloch. Radšej teda dáme tomuto plastu nový život, než by sme používali nový plast z prvovýroby.

Recyklovateľný je taký druh plastu, ktorý sa dá spracovať a znovu použiť na výrobu iných obalov alebo produktov. Nerecyklovateľný plast sa od neho líši tým, že po použití je možné ho len zlikvidovať alebo energeticky zhodnotiť (lineárna ekonomika).

Recyklovaný plast sa vyrába z materiálu, ktorý sa najskôr použil v iných obaloch. Na opätovné využitie sa potom nazbieral a spracoval v nových obaloch (ako sú napríklad fľaše atď.). Dá sa opakovane recyklovať (obehové hospodárstvo).

My v značke Signal sme sa zaviazali, že do roku 2025 u nás znížime používanie nových plastov o jednu tretinu. Pracujeme na nahradení čo najväčšieho množstva nových plastov v našich tubách tými recyklovanými (PCR). To znamená, že s našou súčasnou technológiou sme schopní v tubách vymeniť asi 20 % plastov z prvovýroby za recyklovaný plast bez toho, aby to ovplyvnilo kvalitu produktu. Neustále hľadáme spôsoby, ako túto technológiu vylepšiť, a očakávame, že budeme schopní toto číslo ešte zvýšiť.

Použitie PCR plastov je bezpečné – získava sa z potravinových obalov z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE), väčšinou ide o fľaše od mlieka a džúsov. Recyklovaný plast zatiaľ nie je široko dostupným materiálom a technológie na jeho spracovanie sú zložité, preto musí mať špecifické vlastnosti, aby bol vhodný na použitie v tubách na zubné pasty.

Všetky produkty Unilever na dentálnu a ústnu hygienu sú v súlade s predpismi EÚ a pred uvedením na trh prechádzajú dôkladným posúdením bezpečnosti. Recyklovaný plast sa získava z potravinárskych obalov z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE) – väčšinou ide o fľaše od mlieka a džúsov. Takisto sa potvrdilo, že tento materiál je bezpečný na použitie v tubách na zubné pasty.

HDPE: typ plastu so špecifickými mechanickými vlastnosťami vhodnými na výrobu obalov

Použitie recyklovaného plastu v tubách je náročné, pretože jeho vlastnosti sa môžu mierne líšiť. To znamená, že povrch tuby nie je vždy dokonale hladký, čo narušuje proces tlače. Nemá to však vplyv na bezpečnosť ani celkovú funkčnosť produktu. Obmedziť používanie pôvodných nových plastov je pre nás oveľa väčšou prioritou než to, ako obal vyzerá.

Áno, fľaše a tuby obsahujúce recyklovaný plast sa dajú ďalej recyklovať za podmienky existencie na to určeného lokálneho recyklačného zariadenia a výsledný plast je možné využiť na výrobu nových obalov (napríklad fliaš na čistiace a pracie prostriedky).